[Jak to działa] Wirtualna pamięć RAM – czy to rozwiązanie ma sens? (2024)

Producenci współczesnych smartfonów prześcigają się na wszelkie możliwe sposoby. Dziś modne jest montowanie absurdalnie pojemnych pamięci operacyjnych. W ostatnim czasie producenci zaczęli jeszcze bardziej naginać ten parametr poprzez instalowanie wirtualnego RAMu. Technologia ta znana jest od dziesiątków lat i nie pierwszy raz zastosowano ją w smartfonach.

Czym jest i jak działa wirtualna pamięć RAM?

Zacznijmy od podstawy – każdy system operacyjny do działania wymaga pamięci operacyjnej. Dotyczy to tak samo naszych komputerów, jak i np. smartfonów, smart bandów i routerów WiFi. W przypadku bardzo prostego oprogramowania możliwe jest określenie ilości potrzebnej pamięci operacyjnej. Problem pojawia się jednak w przypadku bardziej zaawansowanych systemów, takich jak np. w komputerach. Ich funkcjonalność nie jest z góry określona, a zatem nie można przewidzieć ile RAM-u będzie potrzebował użytkownik do bezproblemowej pracy. Brak wolnej pamięci operacyjnej spowoduje zawieszenie się systemu. Są dwa sposoby na uniknięcie takiej sytuacji. Do oprogramowania można dołączyć task killera, który będzie zamykał aplikacje zwalniając tym samym pamięć RAM. Jest też inne rozwiązanie, które polega na przeznaczeniu części dysku do wykorzystania jako pamięci RAM.

Wirtualna pamięć operacyjna w systemach Windows

Nie jestem w stanie podać konkretnej daty, kiedy wirtualna pamięć pojawiła się w systemach Windows. System ten podczas instalacji automatycznie tworzy plik SWAP, który jest właśnie tym fragmentem dysku przeznaczonym do wykorzystywania jako rozszerzenie pamięci operacyjnej. W razie zaistnienia takiej potrzeby system może rozszerzyć ten plik, jednak poza elastycznością to rozwiązanie ma też poważną wadę – plik SWAP może ulegać fragmentacji, co jest problemem dla dysków HDD. Wirtualna pamięć RAM bez wątpienia ratowała użytkowników słabszych komputerów, jednak wraz ze wzrostem jej wykorzystania spadała responsywność komputera. Pamięć RAM charakteryzuje się ogromną przepustowością, nieosiągalną dla innych nośników. Przeniesienie części pamięci operacyjnej do pliku SWAP drastycznie spowalniało pracę komputera, ponieważ dysk komputera ma znacznie mniejszą przepustowość. Problem ten był zmorą użytkowników dysków HDD, ponieważ nie radziły one sobie z dużymi ilościami operacji.

Linux i partycja SWAP

Z podobnego rozwiązania korzystają także systemy Linuksowe, choć działa to w nieco inny sposób. Podczas instalacji systemu tworzona jest partycja SWAP. Jej późniejsze rozszerzenie jest problematyczne, jednak działa ona nieco wydajniej niż rozwiązanie z Windowsa. Systemy Linuksowe mają jednak małą przewagę w postaci parametru swappiness. Edytując go można ustalić, jak chętnie system będzie korzystał z pamięci SWAP. Domyślna wartość to 60, zmieniając go na 8 system będzie korzystał z wirtualnej pamięci tylko w ostatezności.

Pamięć wirtualna w systemach mobilnych

Dotychczas żaden producent nie implementował pamięci SWAP w systemach mobilnych. Wyjątkiem mogą być platformy Maemo i MeeGo, jednak nie jestem pewien, czy taka funkcjonalność była dostępna w fabrycznym oprogramowaniu. Ogólnie dzisiejsze systemy operacyjne nie potrzebują dodatkowej pamięci operacyjnej. W przypadku Androida mamy do czynienia z bardzo agresywnym task killerem, który automatycznie zamyka aplikacje w celu oczyszczenia pamięci.

Mimo wszystko dawniej próbowano zaprzyjaźnić Androida z pamięcią wirtualną. Działo się tak w czasach pierwszych smartfonów z tym systemem, które miały najczęściej 256 lub 512 MB RAM. Po zainstalowania custom roma z nowszym systemem najczęściej pojawiały się problemy z płynnością spowodowane za małą pojemnością pamięci operacyjnej. Android jest systemem Linuksowym, a więc skorzystano z partycji SWAP. Tworzono je na kartach pamięci, narzędzie do przygotowania nośnika było zintegrowane z np. CWM Recovery. Mimo prób ostatecznie porzucono to rozwiązanie. Powodem była mała przepustowość kart pamięci, często efekt takiej modyfikacji był wręcz odwrotny od zamierzonego. Telefony korzystające z partycji SWAP potrafiły działać skrajnie niestabilnie, z tego powodu rozmiar partycji ograniczano do około 64-128 MB.

Ofiara wojny na cyferki

W dzisiejszych czasach wirtualna pamięć RAM powoli odchodzi do przeszłości. Pamięci RAM znacznie staniały, poza tym korzystanie z pamięci wirtualnej jest zabójcze dla dysków SSD. Co się zatem stało, że to przestarzałe rozwiązanie wraca do łask? Producenci smartfonów próbują walczyć z konkurentami za pomocą cyferek w specyfikacji. Android optymalizowany był pod kątem pracy na urządzeniach z małymi pamięciami. System ten automatycznie zamyka wszystko, co się tylko da. Ten mechanizm działa w każdym dzisiejszym smartfonie. Dzięki niemu Androidowi nigdy nie brakuje pamięci, a przy okazji wydłuża się czas pracy na baterii. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – co Android zrobi z dodatkową pamięcią operacyjną i czy wpłynie to żywotność kości pamięci? Prawdopodobnie nic z nią nie zrobi, wykorzystanie absurdalnie dużej pamięci jest praktycznie niemożliwe.

Zobacz też:

  • [Jak to działa] Panel dotykowy – wynalazek, który wyprzedził swoje czasy
  • [Jak to działa] Ładowanie bezprzewodowe – odkrycie z XIX wieku
  • [Jak to działa] SMS – cyfrowa pocztówka z lat 80
  • Więcej…
[Jak to działa] Wirtualna pamięć RAM – czy to rozwiązanie ma sens? (2024)
Top Articles
Using Dual SIM with an eSIM - Apple Support
So spart eine 4-köpfige Familie Ausgaben! - Commerzbank
English Bulldog Puppies For Sale Under 1000 In Florida
Katie Pavlich Bikini Photos
Gamevault Agent
Pieology Nutrition Calculator Mobile
Hocus Pocus Showtimes Near Harkins Theatres Yuma Palms 14
Hendersonville (Tennessee) – Travel guide at Wikivoyage
Compare the Samsung Galaxy S24 - 256GB - Cobalt Violet vs Apple iPhone 16 Pro - 128GB - Desert Titanium | AT&T
Vardis Olive Garden (Georgioupolis, Kreta) ✈️ inkl. Flug buchen
Craigslist Dog Kennels For Sale
Things To Do In Atlanta Tomorrow Night
Non Sequitur
Crossword Nexus Solver
How To Cut Eelgrass Grounded
Pac Man Deviantart
Alexander Funeral Home Gallatin Obituaries
Energy Healing Conference Utah
Geometry Review Quiz 5 Answer Key
Hobby Stores Near Me Now
Icivics The Electoral Process Answer Key
Allybearloves
Bible Gateway passage: Revelation 3 - New Living Translation
Yisd Home Access Center
Home
Shadbase Get Out Of Jail
Gina Wilson Angle Addition Postulate
Celina Powell Lil Meech Video: A Controversial Encounter Shakes Social Media - Video Reddit Trend
Walmart Pharmacy Near Me Open
Marquette Gas Prices
A Christmas Horse - Alison Senxation
Ou Football Brainiacs
Access a Shared Resource | Computing for Arts + Sciences
Vera Bradley Factory Outlet Sunbury Products
Pixel Combat Unblocked
Movies - EPIC Theatres
Cvs Sport Physicals
Mercedes W204 Belt Diagram
Mia Malkova Bio, Net Worth, Age & More - Magzica
'Conan Exiles' 3.0 Guide: How To Unlock Spells And Sorcery
Teenbeautyfitness
Where Can I Cash A Huntington National Bank Check
Topos De Bolos Engraçados
Sand Castle Parents Guide
Gregory (Five Nights at Freddy's)
Grand Valley State University Library Hours
Holzer Athena Portal
Hello – Cornerstone Chapel
Stoughton Commuter Rail Schedule
Nfsd Web Portal
Selly Medaline
Latest Posts
Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated:

Views: 5848

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.